Zapraszamy do naszego nowego serwisu internetowego www.mobipc.eu poświęconemu mobilnym przemysłowym komputerom MobiPC®. Kontakt Szukaj CRI JOLANTA - Main page CRI JOLANTA - Strona główna
  Wtorek, 26 Marzec 2019 - 08:47:16 - EST, Imieniny: Emanuela, Teodora, Tekli

ARCHIWUM PRODUKTÓW - Frame grabbery - Analogowe - Niestandardowe

 • Lucid Triton - Nowy standard wydajności
 • Zwiększ twoją szybkość akwizycji dzięki Matrox Rapixo CXP
 • Pierwsze na świecie kamery przemysłowe z interfejsem 25GigE
 • Załaduj swoją nauczoną sieć neronową bezpośrednio do kamery Flir FireFly
 • MobiPC - Nowy serwis WWW dedykowany mobilnym przemysłowym komputerom
 • Nowy Matrox Design Assistant X
 • CRI mobiPC EMI - Najmniejszy mobilny komputer przemysłowy

Archiwum produktów

 

Kontakt

 

Frame grabber Matrox Helios eA/XA

UWAGA: PRODUKT ARCHIWALNY.
Dany produkt przestał być produkowany. Informacje o tym produkcie zostały przedstawione dla celów wsparcia technicznego.

Jeżeli posiadają Państwo taki uszkodzony produkt, to jego producent nie zapewnia jego naprawy. Jednak, ze względu na to, że czasem producenci posiadają jakieś zapasy części zamiennych do produktów wycofanych z produkcji, przez pewien okres czasu może istnieć możliwość ich naprawy. Więc warto skontaktować się z naszym biurem aby zapytać o taką możliwość.

Frame grabber Matrox Helios eA/XA

Frame grabber Matrox Helios eA/XA to wysokoczęstotliwościowy i wysoce precyzyjny analogowy frame grabber z bogatymi możliwościami wstępnego przetwarzania i wysokoprzepustowym interfejsem magistrali PCIe© x4 lub PCI-X®.

Karta w formacie PCIe© x4 (eA) lub PCI-X® (XA); Do czterech w pełni niezależnych wejść; 10-bitowe przetworniki A/D; Częstotliwość próbkowania do 160 MHz; Detekcja synchronizacji wideo i zamknięcia PLL; 256 MB pamięci DDR SDRAM; Przepustowość pamięci do 5 GB na sekundę; Dedykowany układ scalony zapewniający potężne wstępne przetwarzanie z możliwością wykonywania do 100 miliardów operacji na sekundę; Przepustowość wejścia/wyjścia do hosta PC do 1 GB na sekundę; Szeregowe porty komunikacyjne, które mogą być mapowane jako porty COM komputera PC; Dostępne sprzedawane niezależnie oprogramowanie obejmujące Matrox Imaging Library (MIL)/ActiveMIL, MIL-Lite/ActiveMIL-Lite oraz Matrox Inspector; Wsparcie dla systemów operacyjnych Microsoft® Windows® 2000, Windows® XP oraz Linux; Bezpłatna redystrybucja modułu przetwarzania obrazów Matrox MIL.

Opis

Matrox Helios eA/XA

Matrox Helios eA/XA to wysoko wydajny analogowy frame grabber z bogatymi i potężnymi możliwościami wstępnego przetwarzania.

Wyjątkowa szybkość pozyskiwania obrazów wideo i więcej

Matrox Helios eA/XA to nowy standard wśród wysokowydajnych analogowych frame grabberów. W pełni wykorzystuje technologię PCIe©/PCI-X® dla dostarczenia niespotykanej szybkości pozyskiwania obrazów wideo przy wykorzystaniu jednopłytowego rozwiązania i może w łatwy sposób dostosować się do większości analogowych źródeł sygnału wideo. Specjalnie zaprojektowany przez firmę Matrox układ scalony łączy w sobie kontroler PCI-X oraz potężny procesor odciążający procesor komputera od zadań formatowania i wstępnego przetwarzania. Te cechy zapewniają, że Matrox Helios eA/XA będzie posiadał dostateczną moc i elastyczność niezbędną dla współczesnych i przyszłych aplikacji wizyjnych.

Wysokoczęstotliwościowy i wysoce precyzyjny analogowy frame grabber

Frame grabber Matrox Helios eA/XA posiada do czterech kompletnie niezależnych wejść, z których każde jest zdolne pozyskiwać bardzo precyzyjnie wysokoczęstotliwościowe sygnały wideo. Dodatkowo jest zdolny jednocześnie pozyskiwać z maksymalnie czterech źródeł sygnału wideo z pojedynczym nurtem (single-tap), a wejścia mogą być łączone dla jednoczesnego pozyskiwania z dwóch źródeł sygnału wideo z podwójnym nurtem (dual-tap) lub z jednego źródła wideo RGB. Wejścia mogą być także łączone dla jednoczesnego pozyskiwania z dwóch źródeł sygnału wideo z podwojoną nominalną szybkością pozyskiwania. Każde z wejść frame grabbera Matrox Helios eA/XA jest zaopatrzone w układ przeznaczony do monitorowania obecności sygnału wideo (synchronizacji) oraz statusu zamknięcia PLL Matrox Helios eA/XA zawiera także wewnętrzny generator wideo dla rozwiązywania problemów instalacyjnych i operacyjnych.

Błyskawiczne połączenie

Dla połączenia frame grabbera Matrox Helios eA/XA z hostem PC używany jest interfejs PCIe© x4 (eA) lub PCI-X® (XA). PCIe© jest następcą tradycyjnych interfejsów PCI i PCI-X®. Wersja 1.x interfejsu PCIe© działa z częstotliwością 2.5 GHz, dzięki czemu dla implementacji tego interfejsu x4 (z czterema strumieniami danych) dostarcza przepustowości dochodzącej do 1 GB/s. Interfejs PCI-X® jest wysokowydajnym i zgodnym wstecznie rozszerzeniem specyfikacji konwencjonalnego interfejsu magistrali PCI. Wersja 1.0 PCI-X® określa fizyczne 64-bitowe połączenie działające z szybkością do 133 MHz dając w rezultacie przepustowość dochodzącą w szczycie do 1 GB na sekundę. PCI-X® jest standardem PC przyjętym układów logicznych chipset'ów Intel® i ServerWorks.

Schemat blokowy frame grabbera Matrox Helios XA
Schemat blokowy frame grabbera Matrox Helios XA

Istota układu scalonego Matrox Oasis

Układ scalony Matrox Oasis zaprojektowany przez firmę Matrox jest kluczowym komponentem frame grabbera Matrox Helios eA/XA. Wysoce zintegrowany układ scalony Matrox Oasis łączy w sobie Kontroler Połączeń, główny kontroler pamięci oraz Akcelerator Piksela.

Akcelerator Piksela

Akcelerator Piksela (Pixel Accelerator - PA) to rdzeń równoległego procesora, który w znaczący sposób przyspiesza operacje najbliższego sąsiedztwa, operacje punkt-punkt oraz operacje mapowania LUT. Składa się z macierzy 64 elementów przetwarzania pracujących równolegle. Każdy element przetwarzania posiada jednostkę mnożąco-kumulującą (MAC) oraz jednostkę arytmetyczno-logiczną (ALU).
Jednostka mnożąco-kumulująca jest zdolna wykonywać pojedyncze mnożenia 16-bit przez 16-bit, dwa 8-bit przez 16-bit lub cztery 8-bit przez 8-bit z 40-bitową kumulacją na cykl dla operacji splotowych. 40-bitowy kumulator gwarantuje, że nie zaistnieje sytuacja przepełnienia dla jądra splotu 16 na 16 z 16-bitowymi współczynnikami i danymi. Dodatkowo architektura PA umożliwia przetwarzanie symetrycznych jąder splotów cztery razy szybciej. Jednostka mnożąco-kumulująca jest także zdolna do wykonywania do czterech operacji minimum lub maksimum na cykl dla operacji morfologicznych z poziomami szarości.
Jednostka arytmetyczno-logiczna może wykonywać szeroki zakres różnych operacji arytmetycznych i logicznych. Może być zaprogramowana do wykonywania sekwencji 256 instrukcji na piksel z szybkością jednej instrukcji na cykl redukując ilość dostępów do pamięci, a co za tym idzie przyspieszając sekwencje dostępów wejścia/wyjścia pamięci. Akcelerator Piksela może akceptować do czterech buforów źródłowych i wysyłać do czterech buforów przeznaczenia umożliwiając wykonywanie kilku operacji naraz lub w jednym przebiegu (np. cztery obrazy mogą być uśrednione w jednym przebiegu). Operując ze szczytową częstotliwością 167 MHz, Akcelerator Piksela może wykonywać do 100 miliardów operacji na sekundę (czyli może przetwarzać do 1.6 miliardów pikseli na sekundę).

Kontroler pamięci

Matrox Oasis zawiera bardzo wydajny główny kontroler pamięci dla zarządzania 128-bitowym interfejsem do pamięci DDR SDRAM. Operując z częstotliwością 167 MHz, pamięci DDR SDRAM i kontroler dostarczają przepustowości przekraczającej 5 GB na sekundę. Taka obszerna przepustowość pamięci umożliwia frame grabberowi Matrox Helios eA/XA komfortowo obsługiwać żądania wejścia/wyjścia wideo nawet podczas obciążenia Akceleratora Piksela operacjami wejścia/wyjścia do pamięci.

Kontroler Połączeń

Kontroler Połączeń (LINX) jest routerem, który zarządza całym przepływem danych wewnątrz frame grabbera Matrox Helios eA/XA. Zarządza transferem danych obrazu z sekcji frame grabbera do wewnętrznej pamięci dla wstępnego przetwarzania oraz transferem z wewnętrznej pamięci do hosta PC włącznie z pamięcią ekranu. Dane obrazu mogą być poddawane różnym operacjom formatowania włączając w to separację planów na wejściu i łączenie na wyjściu, obcinanie wejścia, subpróbkowanie wejścia i wyjścia (od 1 do 16), niezależne kontrolowanie kierunku skanowania w poziomie i w pionie. Ta ostatnia operacja jest szczególnie użyteczna dla rekonstruowania właściwego obrazu z kamery, z której odczyt wymaga wielu ujęć, każde z innym kierunkiem skanowania.

Oprogramowanie

Wsparcie programowe dostępne jest dla Microsoft® Windows® 2000 i Windows® XP i składa się z narzędzi rozwojowych Matrox Imaging Library (MIL)/ ActiveMIL lub MIL-Lite/ActiveMIL-Lite dla tworzenia własnych aplikacji. Moduł przetwarzania obrazów MIL, który zawiera funkcje dla podstawowych operacji arytmetycznych, logicznych, mapowania LUT, wzmocnienia i ofsetu piksela, morfologii, filtrów przestrzennych, statystyk, tymczasowego filtrowania i odcinania, jest w pełni zoptymalizowany dla Akceleratora Piksela. Frame grabber Matrox Helios eA/XA jest także obsługiwany przez oprogramowanie dla interaktywnego pozyskiwania, przetwarzania, analizy i pomiarów obrazów Matrox Inspectorbazujące na Windows®.

Dane techniczne

Sprzęt

 • długa karta PCIe© x4 lub długa karta PCI/PCI-X® z uniwersalnym 64-bitowym złączem krawędziowym (64-bit 33/66 MHz 5/3.3V PCI i 64-bit 66/100/133 MHz PCI-X)
 • główna pamięć 256 MB 167 MHz DDR SDRAM
 • cztery niezależne analogowe wejścia wideo:
  - 2:1 mux
  - sprzężenie AC lub DC
  - filtr dolnoprzepustowy 7.5 lub 40 MHz z możliwością pominięcia
  - wzmacniacze ze zmiennym wzmocnieniem i regulowanymi poziomami odniesienia
  - 10-bitowe przetworniki A/D z szybkością próbkowania do 80 MHz
  - SNR 51.7 dB
  - fluktuacja piksela +/- 2.3 ns
  - regulowana faza zegara (256 kroków z rodzielczością 0.5 ns)
  - cztery tablice LUT 1K x 10-bit
  - zegar piksela LVDS, wyjścia HSync i VSync
  - wyjście wyzwalające i wejście naświetlenia TTL
  - port RS-232, który może być mapowany jako port COM komputera PC
 • wyjścia mogą być łączone dla pozyskiwania z:
  - źródła wideo RGB
  - dwóch monochromatycznych źródeł wideo z podwójnym nurtem
  - dwóch monochromatycznych źródeł wideo z szybkością do 160 MHz
 • obsługuje źródła wideo ze skanowaniem ramkowym i linijkowym
 • osiem konfigurowalnych zewnętrznych wejść TTL/LVDS
 • osiem konfigurowalnych zewnętrznych wyjść TTL/LVDS
 • cztery optoizolowane konfigurowalne zewnętrzne wejścia
 • PROM dla przechowywania parametrów kalibracji
 • wewnętrzny generator wideo dla diagnostyki

Wymiary i informacje środowiskowe

 • wymiary: 31.2 L x 10.7 H x 1.73 W cm
 • pobór mocy (typowo): 2A @ 3.3V lub 6.6W, 1.1A @ 5.0V lub 5.5W, 0.42A @ 12V lub 5.04W, lub sumarycznie 17.14 W
 • temperatura pracy: 0° C - 55° C (32° F - 131° F)
 • wymagania wentylacji: 50 LFM
 • wilgotność względna: do 95% (nieskondensowana)
 • FCC klasa A
 • CE klasa A
 • RoHS

Środowisko programowe

 • sterowniki dla Microsoft® Windows® 2000 i Windows® XP oraz dla Linuxa
 • programowanie przy użyciu interfejsu DLL (MIL/MIL-Lite) za pomocą Microsoft® Visual C++®.NET
 • programowanie przy użyciu interfejsu ActiveX (OCX) (ActiveMIL/ActiveMIL-Lite) za pomocą Microsoft® Visual Basic®.NET lub C++®.NET
 • programowanie pod kontrolą systemu operacyjnego Linux przy użyciu MIL/MIL-Lite z GCC (GNU Compiler Collection)

Dokumenty

heliosxa.pdf - Ulotka - w języku angielskim
hardware-comp.pdf - Porównanie sprzętu - w języku angielskim
helios-instmanual.pdf - Podręcznik instalacji - w języku angielskim
 

Oprogramowanie

Szybkie linki

Nowe produkty
Nowiny
Wydarzenia
Biuletyn OptoWizja

 

⌂ STRONA GŁÓWNA
O NAS PRODUKTY APLIKACJE USŁUGI WIEDZA WSPARCIE INFORMACJE